[NA CZASIE] Salon w stylu retro

0
8.3 Ocena bardzo dobra

Styl ten wraca do łask - badania mówią, że coraz więcej gospodarstw domowych będzie się nim interesowało

  • Niskie Koszta 9
  • Styl 10
  • Zainteresowanie 6

Styl retro wraca do łask, co widać choćby przeglądając prasę branżową poświęconą aranżacjom. A co dokładnie obserwujemy i co warte jest w tym kontekście naszej uwagi? Oto szczegóły związane z tym tematem w kontekście aranżacji salonu. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej temu, co zrobić, by stworzyć sobie salon w stylu retro, który będzie odpowiadał potrzebom człowieka XXI wieku. Warto bowiem pamiętać, że każda aranżacja salonu musi być dopasowana do oczekiwań współczesności.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym sam aranżacyjny styl retro jest. Retro to styl nawiązujący do mody wnętrzarskiej sprzed lat, wykorzystujący design, wzornictwo oraz kolorystykę z okresu secesji, XX- lecia międzywojennego, czy też powojenną. Czerpiąc inspiracje choćby i ze starych zdjęć, czy opowieści starszych osób, można stworzyć niezwykłe wnętrze w salonu nawiązujące do takiej właśnie stylizacji.

Gdybyśmy mieli wymieniać najważniejsze cechy, jakie niesie za sobą styl retro w aranżacji wnętrz, powiedzielibyśmy, że jego wyznacznikami są między innymi:

  • wysoki poziom wykorzystania drewna – zarówno na ścianach, jak i podłodze, czy w meblach, a także częste sięganie po metale takie, jak mosiądz i wiele innych,
  • duża ilość ornamentów i zdobień – bogatych, bardzo skomplikowanych wzorniczo, często z motywami florystycznymi,
  • „ciężkie”, masywne meble wykonane z drewna – bardzo solidne, a przy tym nadające pomieszczeniu dość mrocznej atmosfery,
  • szeroka obecność ręcznie hartowanych i wyszywanych tekstyliów- obrusów, serwet, jak również firan, czy zasłon,
  • szeroki wybór dywanów z wzorami orientalnymi,
  • przywiązywanie wagi do detali,
  • duża ilość dodatków dekoracyjnych na meblach i nie tylko.

Oczywiście, to tylko bardzo ogólna rozpiska wyznaczników stylu retro. A teraz przełożymy go na różnego rozwiązania, które pozwolą salon urządzić właśnie z wykorzystaniem tego pomysłu na aranżację.

Zacząć warto od podłogi, bo ona jest tutaj fundamentem. Absolutnie najlepszym rozwiązaniem dla osiągnięcia stylistyki retro będzie wybranie podłogi drewnianej – najlepiej z linii „postarzanej” przez producenta – dziś coraz częściej oferowanej. Możemy się spodziewać, że deski takie będą miały unikalny wzór, który dopełni wykończenia wnętrza w najlepszy możliwy sposób. Ale to nie wszystko. Pamiętać bowiem trzeba także, że w salonie znaleźć się powinien komfortowy dywan, który wypełni nieco podłogę.

Jeśli chodzi o ściany, dobrze położyć na nie drewnianą boazerię, lub też – jeśli to za dużo, zadbać o tynkowe listwy dekoracyjne, lub też drewniane, które wykończą podłogę, a także inne tego typu elementy, bez których absolutnie nie można się obejść. Można na ścianie postawić na jasną tapetę w naturalnym odcieniu, na przykład taką z kwiatowymi wzorami, które sprawdzą się w tym przypadku naprawdę idealnie.

Przejdźmy teraz do wyposażenia meblowego, które zdaje się być tym najistotniejszym. Warto z całą pewnością pamiętać, że w salonie w stylu retro najlepiej sprawdzą się meble – antyki, które poddane zostały restauracji. Jeśli jednak nie stać nas na zakup tychże, pomyśleć możemy również o zakupie mebli nowych. W dobrych salonach meblowych z pewnością znajdziemy masywne i solidnie wykonane meble z litego drewna, które świetnie wpiszą się w każdy projekt i wydamy na nie mniej, niż na antyki.

Istotne w salonie retro będzie również oświetlenie – koniecznie zawieśmy na jego środku duży żyrandol, najlepiej wykonany z żelaza, czy też chromu, utrzymanego w klasycznym stylu – na przykład z secesyjnymi zdobieniami i kryształowym wykończeniem. Dzięki temu, uzyskamy naprawdę niepowtarzalny efekt, który wywrze wrażenie na wszystkich gościach bez wyjątku. A to sprawa najważniejsza.

Jak zatem widać, możliwości związane z dekorowaniem salonu w stylistyce retro są bardzo szerokie i zdecydowanie należy z nich skorzystać – efekcie bowiem, otrzymamy ciepłe wnętrze o solidnym wykończeniu na lata i niepowtarzalnej atmosferze z klasą.

Udostępnij znajomym.

O autorze

IW czyli osoba, która zawodowo zajmuje się wnętrzami. Prowadzi własne biuro aranżacji wnętrz w Krakowie. Docelowo zamierza posiadać kilka oddziałów swojej firmy w całej Polsce. Prywatnie miłośniczna książek fantasy.

Skomentuj publikację

Przeczytaj poprzedni wpis:
lemoniada1
Rewelacyjny zestaw na upalne dni!

Za oknem coraz cieplej, zbliża się ukochane lato, a wraz z nim przychodzi ochota na urozmaicenie diety. Z całą pewnością...

Zamknij