Sposób na funkcjonalne wnętrze

1

Z określeniem funkcjonalne wnętrze można spotkać się w wielu poradnikach, poradach dotyczących aranżowania wnętrz różnych pomieszczeń. Jest to jedno z najważniejszych pojęć, które należy brać pod uwagę przy urządzaniu mieszkania czy domu. Przy czytaniu o aranżowaniu wnętrz bardzo często określenie funkcjonalne wnętrz może uchodzić za dość enigmatyczne stwierdzenie. Czym w związku z tym jest funkcjonalność wnętrza?

Wnętrze takie uwzględnia przede wszystkim potrzeby człowieka. Funkcjonalność w pewnym stopniu stopi w sprzeczności i jest opozycyjne wobec estetyzmu czyli przede wszystkim zwracaniu uwagi na piękno wnętrza. Przy kreowaniu wnętrz jedynie w oparciu o estetykę bierze się pod uwagę tylko ładny wygląd wnętrza a ignoruje się pozostałe aspekty wnętrza pomieszczeń. Funkcjonalizm ma za zadanie przede wszystkim kreować wnętrza, która są komfortowe. Cechy takiego wnętrza to przede wszystkim odpowiednie rozplanowanie całej przestrzeni użytkowej. Wnętrza powinny być skonstruowane w taki sposób, by wykonywanie w nich czynności, choćby sprzątania zajmowało jak najmniej czasu. Funkcjonalność ma na celu wzięcie pod uwagę preferencji poszczególnych osób, które mają korzystać z danego wnętrza, jak też wiedzą dotyczącą kształtowania wnętrz.

Rozplanowanie przestrzenie użytkowej

Na początku należy zadbać o funkcjonalności całego domu, czy mieszkania, zanim zacznie się rozważać budowanie wnętrz poszczególnych pomieszczeń. Każdy dom powinien zostać podzielony na strefy. Do takich stref, które powinny znaleźć się w każdym domu zaliczyć należy strefy: odpoczynku, gospodarczą, mieszkalną, dzienną, nocną, czy indywidualną. Do strefy gospodarczej zalicza się takie pomiecenia jak pralnia, suszarnia czy garaż. Strefa nocna to sypialnia a dzienna to jadalnia, czy salon. Strefa odpoczynku to przede wszystkim salon. Indywidualną strefę budują pokoje dzieci czy gabinet rodziców. Do wspólnej strefy domu można zaliczyć kuchnię czy łazienkę, z których to pomieszczeń korzystają wszyscy domownicy. Poszczególne pomieszczenia z określonych wyżej stref powinny znajdować się pewnej odległości od siebie. W ten sposób można zmniejszyć hałas dochodzący z łazienki gdzie kąpiemy się czy wykonujemy pranie, czy z kuchni gdzie odbywa się gotowanie.

Dodatkowo umieszczenie pomieszczeń z jednej strony w pobliżu pozwala łatwiej poruszać się po całym domu czy mieszkaniu, co wpływa na komfort i wygodę użytkowania, czyli funkcjonalność korzystania z pomieszczeń. W mniejszych domach warto dzielić strefy według najważniejszych kryteriów.

Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielnie pomieszczeń stref dziennych od tych związanych ze strefą nocną. Jest to łatwiejsze do zrealizowania, choćby w domach posiadających piętra, gdzie na parterze można umieścić pomieszczenia związane ze strefą dzienną, jak kuchnia, łazienka, salon a na piętrze można umieścić sypialnie. W domach parterowych podział stref można zachować, dzięki wykorzystaniu korytarza.

Różne funkcje w jednym pomieszczeniu
Pomieszczeniem, które często musi spełniać różne potrzeby jest salon. W nim z punktu widzenia funkcjonalności konieczne jest uwzględnienie różnych potrzeb domowników. Z tego powodu wielkość salonu jak też aranżacja musi brać pod uwagę liczbę członków rodziny, ich wiek, przyzwyczajenia oraz nawyki. Salon może pełnić jedynie funkcję wypoczynkową, ale bardzo często, zwłaszcza w mieszkaniach jest również jadalnią, miejscem wspólnych zawab, spotkań z dalszą rodziną czy znajomymi. Modnym rozwiązaniem jest również łączenie salonu z kuchnią, co pozwala na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni. Wystrój salonu nie może być ani nadmiernie oszczędny, ani nie można postawić na nadmierną ilość mebli. Duża ilość wolnej przestrzeni użytkowej pozwala nie tylko zapewnić większą funkcjonalność pomieszczenia, ale również pozwalają na lepsze rozplanowanie rozstawienia poszczególnych mebli.

Udostępnij znajomym.

O autorze

IW czyli osoba, która zawodowo zajmuje się wnętrzami. Prowadzi własne biuro aranżacji wnętrz w Krakowie. Docelowo zamierza posiadać kilka oddziałów swojej firmy w całej Polsce. Prywatnie miłośniczna książek fantasy.

1 komentarz

  1. Pingback: Dodatki dla każdego wnętrza

Skomentuj publikację

Przeczytaj poprzedni wpis:
lemoniada1
Rewelacyjny zestaw na upalne dni!

Za oknem coraz cieplej, zbliża się ukochane lato, a wraz z nim przychodzi ochota na urozmaicenie diety. Z całą pewnością...

Zamknij